Wybierz stronę

Szkoła dla nagłośnieniowca

Każda młoda osoba, która zafascynowana jest światem dźwięków i chciałaby w przyszłości pracować w branży nagłośnieniowej zastanawia się nad tym jakiego wykształcenia będzie potrzebować. Wszystko zależy od tego czym dokładnie chcielibyśmy się zająć. Czy ma to być funkcja akustyka czy może technicznego ? A może chcielibyśmy zająć się serwisem lub produkcją sprzętu audio ? Dla wszystkich tych dróg podstawowym przedmiotem jest fizyka.

Czy wykształcenie wyższe jest nam niezbędne do pracy w branży nagłośnieniowej ? Raczej nie, jednak brak zrozumienia podstawowych zjawisk i procesów nie pozwoli nam na zostanie profesjonalistą. Totalne podstawy zdobywamy na zajęciach z fizyki odbywających się w gimnazjum i liceum. Jeśli nie dajemy sobie z nimi rady wtedy można poważnie zacząć się zastanawiać nad tym czy podołamy dalszej drodze w branży nagłośnieniowej. Dźwięk nie jest szczególnie skomplikowanym zjawiskiem dlatego jego zrozumienie i studiowanie jego tajników nie powinno przysporzyć problemów osobom znającym podstawy fizyki.

Jeśli rozważamy zdobycie dyplomu szkoły wyższej do wyboru mamy kilka możliwości.

Kierunki ściśle związane z branżą nagłośnieniową to : Inżynieria akustyczna (AGH ? Kraków ),  Reżyseria dźwięku (UAM ? Poznań).

Linki do stron uczelni wymienionych powyżej :

Kierunki bardziej ogólne ale nadal posiadające przedmioty o nagłośnieniu i pokrewne oraz możliwość pisania o tym pracy inż/mgr. :

Politechniki dają na pewno szersze spektrum wiedzy technicznej. Nie gwarantują jednak tak dużej wiedzy ukierunkowanej na branżę nagłośnieniową. Z jednej strony zyskujemy przez to większe możliwości manewru i mamy większe podstawy z dziedziny elektroniki jednak musimy również poświęcić więcej uwagi nauce przedmiotów, które nie zawsze musza nas zainteresować.

Na AGH i UAM prawdopodobnie zetkniemy się z większą ilością urządzeń z branży. Jednak w rzeczywistości i tak naukę ich obsługi zaczniemy razem z praktykami/pracą w którejś z firm. Dużą część wiedzy praktycznej nabędziemy dopiero w pracy, jednak dzięki wiedzy zdobytej na studiach będzie nam znacznie łatwiej zrozumieć zasady i przyczyny tego co się będzie działo z dźwiękiem.

Owszem można również rozpocząć gromadzenie wiedzy w praktyce. Jednak w takim przypadku musimy się liczyć z tym, że będziemy się uczyli na własnych błędach. Aby dobrze zrozumieć co robimy będziemy musieli często sięgać do internetu ( gdzie trzeba będzie odsiać wszystkie zbędne informacje) lub do książek tematycznych.

Jak w każdej innej branży rozpoczynanie od pracy wymusza zaakceptowanie niższych stawek za cenę zdobywania umiejętności i doświadczenia, jeśli natomiast zaczynamy od nauki, możemy liczyć na wyższe stawki początkowe ale i tak będziemy musieli zgromadzić doświadczenie.

Co więcej branża nagłośnieniowa wymaga od pracujących w niej osób ciągłego rozwoju. Na rynku pojawiają się coraz to nowe narzędzia pracy : systemy nagłośnieniowe, efekty, miksery, wzmacniacze i inne peryferia. Musimy wiedzieć, które z nich mogą przynieść rzeczywiste usprawnienie w naszej pracy a które nie wnoszą nic nowego. Potrzebne nam będzie do tego nie tylko dobre rozeznanie w kwestiach technicznych ale również spore doświadczenie w ocenianiu rzetelności producentów.

Na koniec mogę dać nam jeszcze jedną radę ? zawsze należy podchodzić do wszystkie z pokorą. Wszyscy się ciągle uczymy i popełniamy błędy, tylko podchodząc do tego obiektywnie jesteśmy w stanie się rozwijać i starać się codziennie być lepszym w tym co się robi. Nie można jednak rozumieć tej puenty jako zachęty do próbowania zdziałać coś bez podstaw teoretycznych. Musimy mieć szacunek do swoich potencjalnych klientów, którym należy dostarczać taki poziom usługi jakiego sami byśmy oczekiwali. W tej branży środowisko jest dość niewielkie i ludzie rozmawiają dużo ze sobą. Nasze nazwisko to tutaj nasza marka. Nie warto jej niszczyć na starcie. Z czasem będziemy docierali coraz dalej. Powinniśmy planować ambitnie i dążyć do celu wytrwale.

Powodzenia.

Pin It on Pinterest